Китай кани учените от цял свят да си сътрудничат в космическите изследвания

18:30, 06 авг 18 / Свят 25 401 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Китай призова света да си сътрудничат в експериментите на планираната от страната космическа станция, за да насърчат международното сътрудничество в изследването на космоса и устойчивото глобално развитие. Комисията за научни и технологични експерименти към китайската космическа станция бе създадена наскоро към Китайската академия за космически технологии (CAST).

Предложението е отворено за цялата международна общност. Идеите и проектите могат да бъдат подадени онлайн (www.css-research.cn) и обсъдени съвместно. Кандидатурите ще бъдат разгледани от Китайската агенция за пилотирани космически полети. „Очакваме китайската космическа станция да бъде инкубатор на нови технологии, които да подобрят живота на хората", каза Джан Хунтай, президент на CAST.

Ние се надяваме да изберем най-обещаващите и иновативни проекти, а данните от изследванията ще бъдат споделяни с международната общност", каза Бао Уеймин, председател на новосъздадената комисия и академик от Китайската академия на науките.

Комисията се състои от 14 китайски учени и техни колеги от други държави са добре дошли да се присъединят към нея, добави Бао Уеймин. Тя е базирана в лабораторията за космически технологии „Циен сюесън" към Китайската академия за космически технологии, чийто фокус е развитието на нови космически технологии. „Каним учените от целия свят да представят своите проекти или да участват като експерти в оценката им.", каза Чън Хун, директор на лабораторията „Циен сюесън".

За да стимулира интереса на младите и насърчи тяхното въображение и творчество, е създадена специална младежка програма към китайската космическа станция, чийто старт бе даден в началото на 2018 г. До момента са събрани близо 200 образователни експеримента на младежи от цялата страна и е съставен предварителен списък с 30 проекта. Програмата е предназначена предимно за ученици от началните и средни училища. „Каним и учениците от цял свят да се включат в младежката програма", каза Яо Уей, изследовател от лабораторията „Циен сюесън".

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама